Zmiany na autostradzie A2: Nowy właściciel i cennik na odcinku Konin-Nowy Tomyśl

Wraz z ogłoszeniem o zmianie posiadacza fragmentu autostrady A2 łączącego Konin z Świeckiem, jaki nabył francuski fundusz inwestycyjny Meridiam od grupy KI One należącej do Sebastiana Kulczyka, pojawiło się także nowe zestawienie cen dla odcinka Konin-Nowy Tomyśl. Nowe stawki wejdą w mocy 11 września.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że od 1 lipca 2023 roku wszystkie fragmenty autostrad pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będą dostępne bez opłat. Wyjątkiem jest sprzedany niedawno francuskim inwestorom fragment A2 z Konina do Świecka.

Różniące się zarządcami dwa etapy tworzą wspomniany wcześniej odcinek Konin-Świecko. Fragment pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem, liczący 149 km, jest obsługiwany przez spółkę Autostrada Wielkopolska (AWSA). Jak wyjaśniła nam rzeczniczka spółki, Anna Ciamciak, AWSA ustala ceny za korzystanie z płatnego fragmentu A2 między Nowym Tomyślem a Koninem na podstawie rzeczywistych kosztów utrzymania autostrady, obsługi finansowej, napraw i modernizacji oraz realizacji długoterminowego planu inwestycyjnego.
Spółka nie otrzymuje żadnego wsparcia finansowego ze strony państwa. Mówiąc prościej, to kierowcy korzystający z tego odcinka pokrywają wszystkie koszty jego eksploatacji, nie dodając do tego żadnych publicznych środków.