Dylematy polityczne: Konfederacja w rozterce między samodzielnym startem a koalicją z Prawem i Sprawiedliwością

W środowisku politycznym zauważalny jest podział, dotyczący wyborów samorządowych. Część osób planuje wystartować razem z partią Prawo i Sprawiedliwość, podczas gdy inni mają na celu utworzenie własnych list wyborczych.

Prawo i Sprawiedliwość na koniec minionego tygodnia zapowiedziało swoje zaangażowanie w wybory samorządowe w Poznaniu razem z Konfederacją. Niemniej jednak, Ziemowit Przebitkowski – reprezentujący Ruch Narodowy będący jednym z elementów Konfederacji – w rozmowie z Radiem Poznań wyraził poważne zastrzeżenia. Jego zdaniem, Konfederacja nie zamierza występować jako część Zjednoczonej Prawicy. Planuje natomiast stworzyć własne listy kandydatów do Rady Miasta oraz wskazać kandydata na prezydenta.

„Zaledwie kilkoro osób z Nowej Nadziei zdecydowało się na współpracę z PiS-em. Reszta Konfederacji ma zamiar przystąpić do wyborów pod własnym banerem” – podkreśla Przebitkowski.

Rada Liderów nie wyraziła zgody na start Konfederacji wraz z Prawem i Sprawiedliwością. W efekcie, lokalne struktury Konfederacji podjęły decyzję o utworzeniu własnego komitetu wyborczego. „Dążymy do bycia samodzielnym graczem na scenie politycznej. Wiele kwestii ideologicznych i politycznych dzieli nas od Prawa i Sprawiedliwości. Mamy do zaoferowania własną wizję polityki samorządowej oraz polityki narodowej. Chcemy realizować ją swobodnie i autonomicznie” – tłumaczy Ziemowit Przebitkowski.