Jerzy Milian: Jazzowy patron nowej ulicy w Poznaniu

Nadchodząca sesja rady miasta w Poznaniu przyniesie decyzję o nadaniu imienia zasłużonego dla kultury muzyka jazzowego, Jerzego Miliana, jednej z nowo wybudowanych dróg. Wstępny projekt uzyskał już pozytywne rekomendacje od radnych komisji ds. kultury i będzie poddany ostatecznej ocenie podczas wtorkowego zebrania.

Ulica upamiętniająca utalentowanego wibrafonistę i kompozytora, który odszedł od nas pięć lat temu, ma usytuować się pomiędzy ulicami Kaliską a Kórnicką, w pobliżu galerii handlowej przy rondzie Rataje. Wspominane miejsce charakteryzuje się obecnością wielu nazw ulic dedykowanych znaczącym postaciom polskiej sceny muzycznej – aleja Krzysztofa Komendy oraz ulice Czesława Niemena i Anny Jantar, a także skwer Agnieszki Osieckiej.

„Sugerowana nazwa respektuje lokalną tradycję nazewnictwa ulic i gwarantuje spójność tej koncepcji w danym obszarze” – wyjaśnia Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Jerzy Milian urodził się w poznańskim 1935 roku. W 1954 roku nawiązał współpracę z Krzysztofem Komedą, znanym polskim muzykiem jazzowym, a następnie dołączył jako wibrafonista do słynnego Sekstetu Komedy. Zyskał również uznanie jako współzałożyciel Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, a przez wiele lat pełnił tam funkcję dyrektora. W dodatku, swoją wiedzę przekazywał na Akademii Muzycznej w Poznaniu.