Kluczowe zawody żeglarskie i rywalizacja o kwalifikacje do Olimpiady 2024

Pierwsza możliwość zdobycia kwalifikacji do XXXIII Olimpiady, która odbędzie się w Paryżu w 2024 roku, nadejdzie podczas Mistrzostw Świata w żeglarskich klasach olimpijskich. Ważna impreza sezonu zaplanowana jest na dni od 10 do 20 sierpnia w Hadze. Polskę będą reprezentować zawodnicy w dziewięciu konkurencjach olimpijskich, a także dwóch kategoriach przeznaczonych dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.

World Sailing – Mistrzostwa Świata, to wydarzenie organizowane co cztery lata, zawsze przed Igrzyskami Olimpijskimi. Jest to pierwsza i najbardziej istotna okazja do zdobycia kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. W Hadze, na Morzu Północnym, zostanie rozdanych aż 40 procent miejsc dostępnych dla żeglarzy na Igrzyskach w Paryżu. Na linii startu pojawi się blisko 1400 zawodników, którzy będą rywalizować we wszystkich dziesięciu konkurencjach olimpijskich. Główną stawką są medale mistrzostw świata oraz kwalifikacje olimpijskie dla poszczególnych krajów. Podczas tych zawodów po raz pierwszy osoby z niepełnosprawnościami będą rywalizować w klasach Hansa 303, 2.4mR i RS Venture.

Impreza ta stanowi kluczowy element sezonu i prawdziwe wyzwanie dla każdego żeglarza marzącego o udziale w Igrzyskach Olimpijskich. W drodze do tego celu za nami wiele ważnych regat, takich jak mistrzostwa świata i Europy czy regaty Pucharu Świata, jednak to właśnie te zawody są punktem kulminacyjnym. Polska wystawi swoją reprezentację w dziewięciu konkurencjach olimpijskich – jedynie w klasie Nacra 17 nie będziemy mieli reprezentanta, ponieważ nie prowadzimy szkolenia w tej kategorii. Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz naszego sponsora PGE, jak również partnerów związku oraz sponsorów zawodników udało nam się zapewnić doskonałe warunki przygotowań do tej imprezy. Zawodnicy, trenerzy i cały sztab wkładali ogrom pracy w przygotowania, aby osiągnąć jak najwyższy poziom sportowy. W Hadze staną do rywalizacji z najlepszymi ekipami żeglarskimi na świecie i będą walczyć o każdy punkt. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie zdobyć nawet 7 kwalifikacji z Hagi oraz liczę na zdobycie co najmniej jednego medalu. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że będzie to skrajnie trudne zadanie – podsumowuje Dominik Życki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.