Nowa funkcjonalność na oficjalnej stronie miasta. Możesz sprawdzić, na co idą twoje podatki!

To naturalne, że płacąc podatki w konkretnej gminie, chcesz wiedzieć na co tak naprawdę idą ciężko zarobione pieniądze. Na platformie OK Poznań, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora informującego o tym, jak spożytkowano twoje podatki.

Działanie kalkulatora jest proste. W pierwszej kolejności należy wejść na portal Miasta Poznań i kliknąć w zakładkę “kalkulator podatkowy”. Następnie wpisać dochody miesięczne wraz z osiąganym progiem podatkowym. Potem klikasz “oblicz” i widzisz jak na dłoni, ile z twojego podatku idzie na edukację, transport zbiorowy, pomoc społeczną, drogi, gospodarkę komunalną, kulturę, rewitalizację, bezpieczeństwo i sport.

Dla porównania, przy zarobkach 2700 netto, prawie 50 zł jest przekazywane na edukację, 35 zł na transport zbiorowy a 34 na pomoc społeczną i rodzinę. Do tego 20 zł przeznaczone jest na drogi, nieco ponad 6 zł na gospodarkę komunalną a równo 6 zł na rewitalizację, gospodarkę przestrzenną i mieszkalnictwo. Aż szkoda, że najmniej idzie na rozwój sportu w regionie, bo tylko niespełna 2,89 zł.