Wielkie przygotowania do świątecznej kolacji w Poznaniu: Tysiąc sto osób usiądzie do wspólnego wigilijnego stołu

Niespełna miesiąc dzieli nas od magicznej nocy – Wigilii Bożego Narodzenia. W mieście Poznań, już teraz rozpoczęły się starania związane z organizacją jednej z najbardziej rozległych wigilijnych uczt w całym kraju. Szacuje się, że do tego wielkiego, wspólnego wigilijnego stołu zasiądzie aż 1100 ludzi. Będą to głównie osoby, które na co dzień borykają się z problemem bezdomności, samotności czy trudnościami materialnymi.

Ta wyjątkowa, pełna tradycji kolacja wigilijna, jest możliwa dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Caritasu oraz sióstr zakonnych. Menu wieczerzy nie odbiega od polskich zwyczajów i na gości będą czekać takie potrawy jak karp, barszcz czy pierogi. Nie zabraknie też świątecznych prezentów.

Dla nas szczególnie istotne jest podkreślenie ludzkiego aspektu tego wydarzenia – mówi Maria Książkiewicz, rzeczniczka Caritas Poznań. – Chcemy uświadomić wszystkim, że te osoby nie przychodzą tutaj jedynie dla jedzenia. Naszym celem jest stworzenie dla nich prawdziwego, domowego klimatu, uczucia gościnności i ciepła. Każdy z gości będzie mógł cieszyć się nie tylko posiłkiem i prezentem, ale również śpiewem kolęd i pięknym wystrojem stołu. Pragniemy tworzyć atmosferę rodzinnej Wigilii – dodaje.